چرا باید فروشگاه آنلاین داشته باشیم؟

اگر صاحب کسب‌وکاری هستید و هنوز برای‌تان سوال است که چرا باید فروشگاه آنلاین داشته باشیم، با ما همراه باشید.

در این مقاله می‌خواهیم درباره‌ی مزیت‌هایی که طراحی و پیاده سازی فروشگاه آنلاین برای فروشنده‌ها و خریدان ایجاد کرده است با هم صحبت کنیم. پس اگر برای‌تان سوال است که چرا باید فروشگاه آنلاین داشته باشیم، با ما تا انتها همراه باشید.

چندین سال پیش به مراسمی دعوت بودم و از طرفی، شرکتی که در آن کار می‌کردم در همان زمان در نمایشگاهی شرکت کرده بود و من نیز به عنوان یکی از مهره‌های کلیدی حتما بایدَ در غرفه‌ حضور می‌داشتم. حسابی سرم شلوغ بود و از طرفی هر روز به خودم می‌گفتم که فردا زودتر باز خواهم گشت و هدیه‌ای برای صاحب مراسم که یکی از دوستان دورم بود، می‌خرم. در ذهنم همه‌ی پاساژها و مغازه‌هایی که باید سر می زدم را مرور می‌کردم و از طرفی حواسم به بودجه‌م بود که هدیه‌ی مورد نظرم بیشتر از پولی که دارم، نشود. اما با توجه به حجم کار بالایی که سراغم آمده بود، فرصتی برای به بازار رفتن و هدیه خریدن پیدا نکردم و ترجیح دادم که اصلا به آن مراسم نروم!

اما اگر در آن سال، همانند حال، خرید آنلاین و وب‌سایت‌های فروشگاهی این چنین رونق داشتند، آیا باز هم من لذت یک آخر هفته‌ی خوش را از دست می‌دادم؟ و این فقط یک مثال بود از محدودیت وقتی که برای خرید کردن داشتم. اما قطعا همانطور که خریدان از برپایی فروشگاه‌های اینترنتی نفع بردند، فروشندگان بیشتر از آن از ایجاد یک فروشگاه آنلاین سود کسب کردند! پس اگر شما صاحب یک کسب‌وکار هستید تا آخر این مقاله با ما باشید تا به شما بگوییم به عنوان صاحب یک بیزینس چرا باید فروشگاه آنلاین داشته باشیم؟

سی سال پیش، تیم برنرز در سال ۱۹۹۱ میلادی اولین تجارت الکترونیک در دنیا را پایه‌ریزی نمود و جالب است بدانید که دو سال بعد، پیتزا هات نیز به عنوان یکی از اولین بیزینس‌های آنلاین که تاکنون نیز پابرجاست، نام خود را در تاریخ ثبت کرد! فروشگاه اینترنتی آمازون نیز کمی بعدتر و در سال ۱۹۹۶ فعالیت خود را آغاز کرد تا اکنون به یکی از پول‌دار‌ترین کسب‌وکارهای دنیا تبدیل شود!

زمان را به مشتریان هدیه دهید!

یکی از مهم‌ترین و اولین جواب‌هایی که می توان به سوال ”چرا باید فروشگاه آنلاین داشته باشیم” داد، پاسخِ صرفه‌جویی در زمان است! در دنیای امروز که نرخ رشد تکنولوژی برابر با یک چشم برهم زدن است و از طرفی افراد با محدودیت شدید زمان مواجه هستند، فروشگاه آنلاین بهترین بستر و روش برای خرید کردن است. در حال حاضر، افراد نیازهای‌شان را پیش از هرچیز در اینترنت جست‌‌وجو می‌کنند و به همین دلیل دیگر کمتر فروشگاه حرفه‌ای را می‌بینیم که امکان خرید آینترنتی نداشته باشد.

چرا باید فروشگاه آنلاین داشته باشیم؟ بازاریابی سریع‌تر و هوشمندانه‌تر است!

تعداد کاربرانی که به اینترنت دسترسی دارند را تصور کنید، حالا از میان آن‌ها به افرادی که می‌توانند مشتری محصول شما شوند، فکر کنید. این آمار را با مشتریان محلی که به طور گذرا از کنار مغازه شما رد شدند و خرید کردند، قیاس کنید! مطمناَ با این محسابه دیگر با خودتان نمی‌گویید که چرا باید فروشگاه آنلاین داشته باشیم!

ارتباط سریع‌تر و راحت‌تر با مشتریان!

شاید با دیدن این تیتر با خودتان فکر کنید که وقتی قرار نیست مشتریان را از نزدیک ببینم، پس چگونه می‌توان ارتباط سریع‌تر و راحت‌تری با آن‌ها برقرار نمود؟! اجازه دهید برای پاسخ به این سوال به آماری که دیجی کالا درباره‌ی شلوغ‌ترین ساعاترین ساعات بازدید از وب‌سایتش توجه کنید! این ساعات دقیقاَ همان زمان هایی هستند که کارمند در سر کار و اداره هستند و این زمان دقیقاَ همان لحظاتی است که مشتریان شما امکان مراجعه حضوری برای خرید از فروشگاه را ندارند. پس برای ارتباط بهتر کاربران با برندتان می‌بایست، فروشگاه آنلاین شما طراحی جذاب و کاربری آسان برای بازدیدکنندگان داشته باشد. همه‌ی اطلاعات درباره‌ی محصول با قیمت آن‌ها درج شده باشد تا مشتری با خیال راحت به مقایسه کالاها با یکدیگر بپردازد و انتخاب کند. مطمناَ در دنیای شلوغ حال، مشتری حوصله‌ی انتظار کشیدن در صف‌های طویل برای پرداخت در فروشگاه را نداشته و به دنبال مشاهده‌ی تنوع محصولات  و امکان مقایسه‌ی آن‌ها با هم در یک زمان می‌باشد.

همچنین با طراحی یک وبسایت برای فروش محصولات یا خدمات خود، می‌توانید به صورت آنلاین با مشتریان خود گفت‌و‌گو کنید، به سوال‌‌های آن‌ها پاسخ دهید و کلیپ‌های تبلیغاتی‌تان از محصولات جدید را به نمایش عموم بگذارید. حتی می‌توانید لیستی از سوالات رایج تهیه کنید و در قسمتی از فروشگاه آنلاین خود آن را بارگذاری کنید.

هزینه‌ی احداث یک فروشگاه آنلاین بسیار کمتر از یک فروشگاه فیزیکی است!

برای پاسخ به این سوال که چرا باید فروشگاه آنلاین داشته باشیم، چه پاسخی بهتر از کم کردن هزینه‌ها وجود دارد؟ برای استقرار یک فروشگاه فیزیکی باید تعدادی فروشنده، صندوق‌دار استخدام کنید، اجاره مغازه و دکوراسیون آن را هم حساب کنید! چقدر هزینه می‌شود؟ در صورتی که برای ایجاد یک فروشگاه آنلاین، فقط نیاز به طراحی وب‌سایت دارید! پس اگر هنوز به فکر آنلاین کردن کسب‌وکارتان نیفتادید، همین حالا اقدام کنید.

چرا باید فروشگاه آنلاین داشته باشیم؟ چون می‌توانیم بدون محدودیت کار کنید!

در شهری که زندگی می‌کنید، کدام کسب‌وکارها شبانه‌روزی کار می‌کنند؟ با ایجاد یک فروشگاه آنلاین، شما محدودیت زمانی و مکانی برای فروش محصول و جذب مشتری نخواهید داشت. در واقع با ایجاد یک فروشگاه اینترنتی، دیگر فاصله معنایی نخواهد داشت! شما می توانید محصولات خود را از طریق وب‌سایت‌تان به بازدیدکنندگان از هر نقطه‌ی دنیا نمایش دهید! وقت آن است که کسب‌وکارتان را با سبک زندگی مردم وفق دهید تا تجارت‌تان روز به روز گسترده‌تر و پرسود‌تر شود.

البته برای بهره‌مندی از همه‌ی مزیت‌هایی که یک فروشگاه آنلاین دارد، باید برخی موارد را نیز در نظر بگیرید؛

  • بازاریابی و تبلیغات آنلاین یا به اصطلاح دیجیتال مارکتنیگ را در اولیت قرار دهید تا ترافیک وب‌سایت‌تان افزایش پیدا کند.
  • پشتیبانی قوی به صورت آنلاین برای ارتباط اینترنتی با مشتریان داشته باشید.
  • حواس‌تان به موجودی محصولات و تخفیف‌ها باشد.

امیدوارم با تمام موارد ذکر شده، پاسخ “چرا باید فروشگاه آنلاین داشته باشیم” را گرفته باشید و هرچه زودتر به فکر ایجاد یک وب‌سایت حرفه ای و کاربردی برای کسب وکارتان شوید.