سئو چگونه به افزایش فروش کمک می‌کند؟

 

 

اگر صاحب یک کسب‌وکار آنلاین، هر چقدر هم کوچک هستید، لازم است با مفهوم سئو آشنا باشید، چرا که بدون سئو کسب‌و‌کار شما در دنیای پر هرج و مرج وب گم خواهد شد.

در یک تعریف ساده، بهینه سازی برای موتورهای جست و جو (SEO) کمک می‌کند تا در فضای وب دیده شوید و مشتریان بیشتری شما را بشناسند و در نهایت به افزایش فروش تاثیرگذار خواهد بود.

حال برای اینکه بدانید سئو چطور به افزایش فروش کمک می‌کند، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

سئو (SEO) چیست؟

پیشرفت تکنولوژی و همچنین برخی مشکلات پیش‌بینی نشده همانند ویروس کرونا، باعث شده است که هر روز با تعداد بیشتری از کسب‌وکارهایی مواجه شویم که به سمت آنلاین شدن پیش رفتند. در نتیجه گرم شدن بازار تجارت آنلاین، رقابت بین کسب‌وکارها نیز در این فضا شدیدتر شده تا سریع‌تر و بیشتر به چشم کاربران فضای مجازی آیند. همانطور که می‌دانید کسب وکارهای آنلاین از ساختار سنتی خود جدا شدند و در دنیای دیجیتال، وب‌سایت‌ها نقش فروشگاه آن‌ها را بازی می‌کنند. از این رو، کسب وکارها به دنبال این هستند که وب‌سایت یا فروشگاه آنلاین خود را به مشتریان نشان دهند و این موفقیت تحقق نمی‌یابد مگر با بهبود جایگاه وب‌سایت‌شان در موتورهای جست‌وجو که مهم‌ترینش، گوگل است. واژه‌ی سئو نیز از همین مساله نشات می گیرد.

‌SEO یا سئو معروف، مخفف سه کلمه‌ی Search Engine Optimization است که ترجمه‌ی دقیق آن، بهینه‌سازی  موتور جست‌وجو است اما در واقع سئو به وب‌سایت شما کمک می‌کند که در گوگل، بالاتر و زودتر از سایر سایت ها یا رقبا دیده شود. حالا شاید برای‌تان سوال پیش آمده باشد که SEO چگونه این کار را می‌کند و چگونه به افزایش فروش کمک می‌کند؟

دیده شدن در گوگل

برای اینکه وب‌سایت شما، در صفحات اول گوگل به نمایش در آید، دو راه دارید:

  • سئو یا بهینه‌سازی موتور جست‌وجو
  • تبلیغات گوگل ادز

اجازه بدهید پیش از اینکه درباره‌ی اینکه سئو چگونه به افزایش فروش کمک می‌کند صحبت کنم درباره‌ی تبلیغات گوگل یا Google Ads کمی توضیح دهم. حتما تا حالا هنگام جستجو در گوگل به لینک‌هایی بر خوردید که در کنار آن‌ها به اختصار Ad نوشته شده است. این لینک ها در واقع همان کسب‌وکارهایی هستند که از طریق تبلیغات گوگل، وب‌سایت‌شان را در معرض نمایش قرار دادند و بابت آن پول پرداخت کردند. گوگل با توجه به نوع انتخاب شما (تبلیغات کلیکی)، حداقل هزینه که معیار قرار می‌دهید (bid) و کلیدواژه‌هایی که انتخاب می‌کنید، صفحه‌ی وب شما را بالاتر از آنچه که در حالت عادی قرار می‌گیرد به مشتریان شما نمایش می‌دهد. متاسفانه پلتفرم تبلیغات گوگل برای ایران فیلتر بوده و امکان پرداخت آنلاین آن نیز در ایران ممکن نیست! البته در ایران بسیاری از شرکت‌ها از این نوع تبلیغات استفاده می‌کنند و راه‌هایی نیز برای استفاده از آن است که اکنون و در این مقاله جای بحث ندارد.

 اما سئو هزینه‌ای نداشته و گوگل بر اساس برخی معیارها، وب‌سایت شما را به کاربران نشان می‌دهد و در واقع بهترین روش دیده شدن در موتورهای جستجو نیز همین روش می‌باشد. سئو کلید راهگشایی است که باعث افزایش بازدید از فروشگاه مجازی شما یا همان وب‌سایت می‌شود و مشتریان زیادی را به سمت برند شما می‌کشاند.

سئو چگونه به افزایش فروش کمک می‌کند؟ با پیدا کردن مشتریان که دنبال محصول یا خدمت شما هستند!

هدف اصلی ‌SEO، رسیدن به بالاترین رتبه در موتورهای جستجو (گوگل) است. ممکن است میلیون‌ها کسب‌وکار همانند برند شما وجود داشته باشد. هوش مصنوعی گوگل برای اینکه از این میلیون‌ها صفحه‌ی وب مشابه با حوزه فعالیت شما، بهترین‌ها را انتخاب کند و در صفحه‌ی اول نشان دهد، راه و روش خودش دارد. اگر با رعایت قواعد سئو موفق شوید به جایگاه خوبی در موتور جست‌وجوی گوگل دست یابید، میلیون‌ها کاربر به فروشگاه مجازی شما سر خواهند زد. ممکن است این افراد کسانی باشند که به دنبال محصول یا خدمتی مشابه آنچه که در فروشگاه مجازی شما پیدا می‌شود، باشند اما برند شما را از قبل نمی‌شناختند و از طریق جستجو در گوگل وارد صفحه‌ی وب فروشگاه شما شوند و این چنین است که مشتریان جدیدی برای شما به وجود می‌آید.

جالب است بدانید که اگر کلید واژه‌های مناسبی را انتخاب کنید، حتی می‌توانید خدمات یا محصولات‌تان را به افرادی که قصد خرید محصول یا خدمت شما را ندارند نیز نشان دهید! با خودتان مرور کنید، تاحالا چندبار بدون اینکه قصد خرید داشته باشید با دیدن ویترین فروشگاه، محصولی را به سبد خریدتان اضافه کردید؟ این معجزه‌ی مارکتنیگ است که توسط سئو محقق می‌شود.

گوگل بهترین بستر برای نمایش برندتان است!

آیا می‌دانستید که گوگل، انتخاب ۹۷ درصد از افراد برای جستجو در اینترنت است؟ پس بدیهی است که هیچ بستری جذاب‌تر از گوگل برای تبلیغات و جذب مشتریان بیشتر نیست. با این درصد قابل توجه آیا همچنان برای‌تان سوال است که به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، سئو چگونه به افزایش فروش کمک می‌کند؟ گوگل مدت زمانی که یک کاربر در وب‌سایت شما حضور دارد را به عنوان یک آیتم تاثیر گذار بر مفید بودن وب‌سایت شما برای سایر کاربران ملاک قرار می‌دهد. پس باید محتوای خوبی در وب‌سایت خود قرار دهید که افراد زمان بیشتری را در صفحه‌ی شما بگذرانند.

SEO با افزایش آمار بازدیدکنندگان وب‌سایت، مشتری‌های بیشتری را به فروشگاه شما می‌آورد و به همین دلیل در دنیای دیجیتال امروز، در همه‌ی کسب‌وکارها، سئو یکی از اولویت‌های اصلی تیم مارکتینگ است. اگر شما صاحب یک فروشگاه آنلاین هستید، وقت آن است که با بهینه‌سازی صفحه‌ی آنلاین خود و تنظیم محتوای مناسب، جایگاه خود را در موتورهای جستجو ارتقا دهید و از این بازار گسترده، سهم خود را بردارید.

 

کلام پایانی

در اینکه طراحی وب سایت با سئو قوی، تاثیر بسیار زیادی در فروش شما دارد، شکی نیست، اما داشتن چنین وبسایتی به همین سادگی‌ها هم نیست.

سئو معقوله پیچیده‌ای دارد و برای ورور به آن نیازمند مطالعه مستمر و آزمون و خطا است.همچنین اگر بدون مهارت به آن ورود کنید، احتمال این وجود دارد که نتیجه عکس بگیرید.

بهتر است سئو وبسایت خود را به افرادی با مهارت بسپارید تا در سریع‌ترین زمان، بهترین نتیجه را بگیرید.

شرکت راهکاری نرم‌افزاری اِلانوس، می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند تا سئو وبسایت خود را بهبود بخشید و جایگاه خود را در گوگل تثبیت نمایید.  

امیدوارم با خواندن این مطلب، متوجه شده باشید که سئو چگونه به بهتر دیده‌شدن و افزایش درآمد شما کمک می‌کند.

لینک خارجی: https://www.webfx.com/internet-marketing/does-seo-increase-sales.html